Twój IP: 34.226.244.70
25-02-2020

LEKCJA ORNITOLOGICZNA W TERENIE

Dnia 20.11.2019 odbyła się wspaniała lekcja w terenie. Uczniowie klasy 7 wraz z nauczycielami: Jolantą Pałką oraz Barbarą Pietrzak brali aktywny udział w zajęciach na Górze Św. Anny.

Obserwowaliśmy proces łapania ptaków w specjalne siatki, następnie mierzenia ich skrzydeł,

łapek i dziobów. Oceniano również wiek ptaków na podstawie upierzenia .

Na końcu pomiarów każdy ptak był ważony.

Przeprowadzone badania były zapisane w specjalnym rejestrze.

Dzieci były zachwycone atmosferą i sposobem pracy ornitologów.

Oprócz zajęć praktycznych ,odbyła się prelekcja na temat wędrówek ptactwa i ich lotów. Zwiedzaliśmy również muzeum:  Kolekcję botaniczną, uznawaną za jedną z cenniejszych w kraju, tworzy doskonale metrykowany herbarz, zawierający zbiór roślin naczyniowych z lat: 1855-1940 z terenów spoza dzisiejszej Polski, 1829-1943 z terenów dzisiejszej Polski, 1951-1976 z obszaru Polski, a także zbiór mszaków z lat 1925-1939 i 1946-1948. Ten unikatowy zielnik służy jako cenny materiał do badań taksonomicznych i morfologicznych, z którego chętnie korzystajążne placówki naukowe w kraju. Spośród najbardziej zasłużonych autorów alegatów zielnikowych dokumentujących szatę roślinną Śląska, w tym Opolszczyzny, z czasów przedwojennych należy przede wszystkim wymienić Carla Dziatzko oraz Karla Bialuchę, a z okresu powojennego znamienitego opolskiego botanika i wieloletniego kierownika Działu – Stanisława Michalaka. Najbardziej zróżnicowaną grupę muzealiów przyrodniczych stanowią zbiory zoologii. Wśród nich najbogatszym w okazy jest zbiór entomologiczny, który tworzą m.in.: poniemiecka kolekcja krajowych i egzotycznych owadów (głównie chrząszczy i błonkówek) wybitnego śląskiego entomologa Edwarda Josepha Scholza, kolekcja motyli nocnych zebranych przez Mariana Bielewicza w rez. Ligota Dolna koło Gogolina w latach 1960-1963, część cennego zbioru ważek Leona Sawkiewicza odłowionych na Śląsku w latach 50. i 60. XX wieku, a także liczący już kilka tysięcy okazów zbiór ważek i chrząszczy wodnych Opolszczyzny, pozyskanych współcześnie przez obecnych pracowników Działu. Odrębną grupę muzealiów zoologicznych.