2054000

Twój IP: 3.237.71.23
21-09-2020

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie OgólneOrganizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ]; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca. Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

zycz

Z okazji Dnia Dziecka

wszystkim dzieciom naszej szkoły najlepsze życzenia składa dyrekcja, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły

Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełniajcie każdą chwilę tak, aby potem wspominać ja z radością.

Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

Szukajcie w sobie siły,entuzjazmu i namiętności.

Żyjcie najpiękniej jak umiecie

Dzień Dziecka – ciekawostki

1. Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę.

2. Od 1952 roku Polsce tak jak w krajach słowiańskich obchodzi się Dzień Dziecka 1 czerwca.

3. W Polsce od 1 czerwca 1994 roku tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

4. Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia.

5. W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.

Opr. Dorota Wojtyńska