herb

Dziennik Elektroniczny

 Zaloguj 

Odwiedziło nas:

1899571
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
6
573
4258
1835718
16760
45523
1899571

Twój IP: 34.204.171.214
29-03-2020

Montessori

W naszym oddziale przedszkolnym od tego roku szkolnego 2019/2020 wraz ze zmianą kadry pedagogicznej pojawiły się nowe kierunki edukacyjne – są to elementy zaczerpnięte z pedagogiki Marii Montessori.

1

Dlaczego Montessori?

„Pomóż mi zrobić to samemu” -To zdanie świetnie definiuje pedagogikę Marii Montessori. Tak naprawdę chodzi tu o pewną filozofię życia codziennego, o sposób traktowania dziecka i życzliwego towarzyszenia mu na każdym etapie jego rozwoju. Małemu dziecku należy dać możliwość samodzielnego działania – odpowiednio do jego wieku i umiejętności.

Jesteśmy przekonani, że naturalne predyspozycje dziecka, jego chłonny umysł, naturalna fascynacja nowymi zjawiskami ( tzw. faza wrażliwa) stanowią doskonałą podstawę do samodzielnego i zdrowego rozwoju.

2

 

 

Wspieramy i rozwijamy samodzielność dziecka, któremu należy zapewnić uporządkowane miejsce, aby mogło odnaleźć każdy przedmiot i aby każda zabawa odbywała się w wyznaczonym obszarze.

3

 

W myśl chińskiego powiedzenia : „Czas płynie nieubłaganie. Lecz porządek przedłuża jego trwanie” wdrażamy dzieci do utrzymywania porządku wokół siebie. Pamiętamy, że w uporządkowanym otoczeniu rozwój przebiega w sposób harmonijny.

4

 

Kształtowanie umiejętności psychomotorycznych następuje poprzez działania praktyczne, sensoryczne i poznawcze.        

5       

„Cisza też uczy”

 

6

„Cisza jest żywiołem, w którym formują się rzeczy wielkie”

 

Zgodnie z ideą Marii Montessori dużą rolę przywiązujemy do zajęć wyciszających. „Swoiste lekcje ciszy” są wstępem do nauki skupienia i koncentracji. Pozwalają dzieciom zaangażować się w wykonywaną czynność, a dzięki tym zajęciom lepiej dostrzegają otaczający świat.

Pomoce dydaktyczne stanowią jedno z bardzo ważnych narzędzi stymulujących proces poznawczy dziecka, ułatwiają kształtowanie zdolności motorycznych i obserwacyjnych.

7

 

Pomoce mają wbudowany system samokontroli, co oznacza, że dziecko samo dokonuje analizy i oceny swojej pracy. Wprowadzamy dzieci w świat rzeczywisty. Dzieci chętnie wykonują ćwiczenia grafomotoryczne wykorzystując tacę z kaszą manną.

8

                

Nasi podopieczni posługują się prawdziwymi narzędziami, przelewają wodę do szklanych naczyń,…

9

 

przesypują kaszę/groch….

1011

….zapinają klamerki, zawiązują sznurowadła, słuchają ciszy, utrzymują porządek, pieką ciasteczka, kiszą ogórki.

12

 

Wykonują proste czynności kulinarne jak przygotowywanie sałatek czy zdrowych soków z warzyw i owoców.

13

 

Wspólne konsumowanie samodzielnie przygotowanych posiłków sprawia zawsze dużo satysfakcji 😉

14

Projekt „Wesołe bałwanki”

W dniach 24 i 27 stycznia 2020r. dzieci z naszego oddziału przedszkolnego podjęły się realizacji kolejnego zadania projektowego „Kreatywne Przedszkole- Twórczy Maluch”. Przypominamy, że uczestniczymy w tym projekcie od października tego roku szkolnego. W ramach zadania należało zebrać surowce wtrórne, a nastęnie wykonać z nich pracę techniczną lub plastyczną. Grupa Smerfów pod kierunkiem pani Lucyny Olbrich wykonała podobiznę bałwana w formie płaskorzeźby. Grupa Żabek na czele z wychowawcą, panią Moniką Drejka przygotowała makietę, na której bałwanki uprawiają sporty zimowe na śniegu i lodzie. Natomiast przedszkolaki z grupy Pszczółek pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Magdaleny Pawlik uformowały i ozdobiły podobiznę bałwana, który przyjął formę stojącej figury. Dzieci w tym roku nie mają okazji doświadczać kontaktu z naturalnym śniegiem, więc chociaż w tej formie mogły oddać się zimowemu klimatowi. Z dużym zaangażowaniem i przy użyciu wielu środków wyrazu stworzono małe i duże formy, które można podziwiać do końca tego semestru na szkolnym korytarzu. Mamy nadzieję, że zbliżające się ferie zimowe będą białe.

Notatkę sporządziła pani Magdalena Pawlik

Zdjęcia TUTAJ lub po kliknięciu w miniaturkę.

Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym Długomiłowicach

Światło uspokaja, wycisza, koi zmysły i dostarcza ogrom estetycznych wrażeń… aby dostarczyć takich miłych doznań, wychowawcy z przedszkola w Długomiłowicach 21 stycznia b.r. zorganizowali warsztaty parafinowe. Dzieci nauczyły się tworzyć kompozycje zapachowe oraz mieszać kolory barwników. W czasie tych zajęć poznały metody produkcji świec, a także technologię topnienia i obróbki parafiny. Przedszkolaki wykonały własne świece parafinowe z dodatkiem kolorowych piasków, aromatów oraz produktów materiału przyrodniczego w różnych formach i kształtach. Piękne barwy żelowej parafiny pobudzały wyobraźnię dzieci i doznania estetyczne. Wykonane i opakowane świece uczestnicy postanowili wręczyć swoim drogim babciom.

Pozostając w tematyce światła 22 stycznia do oddziału przedszkolnego na zaproszenie pani Magdaleny Pawlik przyjechał pan Dariusz Pawłowski z ofertą warsztatów drewnianych, w trakcie których każdy przedszkolak wykonał drewniany świecznik dla swojego dziadka. Dzieci poznały polisensorycznie właściwości drewna i niektóre jego zastosowania. Pracując nowymi narzędziami takimi jak papier ścierny, gips i akrylowa farba, miały okazję do stworzenia małych, drewnianych i niepowtarzalnych   mini arcydzieł.

Tydzień poświęcony babciom i dziadkom zwieńczyły występy przedszkolaków 23 stycznia tj. w czwartek. Każda z grup pod kierunkiem swojego wychowawcy przygotowała krótki pokaz artystyczny, by recytacją, śpiewem i tańcem umilić czas swoim kochanym dziadkom . Składając życzenia i wręczając upominki, każdy wnuk i każda wnuczka dziękowały za miłość i oddanie, którego każdego dnia doświadczają od swoich dziadków.

Notatkę sporządziła pani Magdalena Pawlik

Zdjęcia TUTAJ lub po kliknięciu w miniaturkę.

Ogłoszenie

     Ogłoszenie

Zgodnie z ustaleniami z naszego ostatniego spotkania rodziców, co wtorek w godzinach 13.15-13.45, organizowane będą zajęcia sportowe   w ramach projektu Kids Sport Zdrowo i Sportowo. Ruszamy już od tego wtorku tj. 03.12.2019. Dzieciom zapisanym na zajęcia proszę o przygotowanie stroju sportowego. Osoby chętne do dołączenia na nasze zajęcia, mogą się jeszcze dopisać do końca tego tygodnia tj do dnia 06.12.2019. Lista uczestników u p. Magdaleny Bieniasz codziennie od godz 12.50

Międzynarodowy Dzień Jeża w Przedszkolu

W piątek 08 listopada, obchodziliśmy w naszym przedszkolu, międzynarodowy Dzień Jeża. Było to dla nas podwójne święto, ponieważ nasze przedszkolaki od października tego roku, biorą udział w ogólnopolskim projekcie Podróże Jeża ze Zgierza-czyli Dzieci- Jeża zapraszają-wspólnie Polskę poznają. Głównym celem tego projektu jest oczywiście nauka poprzez zabawę. Jest to świetna okazja, do tego by dziecko poszerzało swoja wiedzę. Nieodłącznym elementem zabaw, są rekwizyty, a takim w tym projekcie jest właśnie Jeż ze Zgierza. Wywodzi się on z popularnej, wierszowanej bajki dla dzieci „Przygody jeża spod miasta Zgierza” autorstwa pani Wandy Chotomskiej. Jest on również symbolem promocyjnym miasta Zgierz. Wielkim marzeniem Jeża, jest poznanie przedszkolaków w całej Polsce, wspólne zwiedzenie ich miejscowości oraz przybliżenie dzieciom, wiedzy na temat swojego miejsca pochodzenia. My w ramach projektu, również mamy swojego przedszkolnego Jeża, o imieniu Borys, który jest z nami na co dzień . Na zakończenie projektu , wykonamy foto album – czyli pamiątkę, wysłaną Jeżowi ze Zgierza.

Wracając do samych obchodów święta naszych kłujących przyjaciół, dzień ten był , świetną okazją , do tego by uświadomić najmłodszym, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc.

Podczas zajęć, mieliśmy okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę, dotyczącą sposobu życia jeży, dzieci wysłuchały wiadomości na temat ich sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Poznały wiele ciekawostek z ich życia, wykonały również, jeżykowe opaski na głowę. Nie zabrakło też, uroczystego odśpiewania sto lat Borysowi, oraz popularnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż…” czy zabaw przy piosenkach np. Wesołe Jeżyki. Wielką radością, dla dzieci był również zorganizowany wyścig z jabłkiem na głowie. Dzieci wykazały się wielkimi umiejętnościami sportowymi i chęcią walki, emocji dodawał tej konkurencji, ogromny doping kolegów i koleżanek. Jednak największą atrakcją dla najmłodszych było, wyjście na podwórko do pobliskiego parku, w celu zbudowania domku dla Jeży, które sąsiadują z naszym przedszkolem. Dzieci z wielkim zaangażowaniem, nazbierały liści i patyczków, z których powstało miejsce , gdzie Jeże mogą spokojnie przetrwać zimę i zapaść w swój stan hibernacji.

Zdjęcia dostępne TUTAJ lub po kliknięciu w miniaturkę.

img 20191108 wa0023 

Dary jesieni

W pierwszym tygodniu października realizowaliśmy tematykę związaną z darami jesieni, dzieci z grupy Pszczółek przygotowywały soki z marchwi, sałatki jarzynowe, a nawet kisiły ogórki.

Zdjęcia TUTAJ

Spotkanie z policjantem

Do naszego przedszkola zaproszenie przyjął policjant, by przeprowadzić pogadankę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w ruchu ulicznym oraz przypomnieć zasady zachowania w kontaktach z nieznajomymi osobami, jak również omówić postępowanie w sytuacji spotkania z nieznanym zwierzęciem np. psem. Dzieci z uwagą wysłuchały wszystkich informacji.Wykazały się znajomością numerów alarmowych. Odpowiadały na stawianie przez gościa pytania, ale same też je zadawały. Policjant wręczył zebranym pamiątkowe kolorowanki

i zaprosił wszystkich do oglądania policyjnego radiowozu. Każdy przedszkolak mógł zasiąść za kierownicą. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Osoby odpowiedzialne: pani Lucyna Olbrich, pani Monika Drejka, pani Magdalena Pawlik

Zdjęcia TUTAJ

Zbiórka karmy

We wrześniu bieżącego roku została ogłoszona akcja zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska. Dzieci z naszego przedszkola również wzięły w niej udział. Gratulujemy ;-)

Zdjęcia TUTAJ

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

"Cudownych Rodziców mamy"

27 maja 2019 r. o godź 16:30 w przedszkolu mieliśmy zaszczyt gościć wszystkich rodziców z okazji wspaniałego święta Dnia Mamy i Taty. Dzieci zaprezentowały się w piosenkach, wierszach oraz układach tanecznych, po których wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki i upominki. Spotkanie uwieńczone było słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie Rodzice wraz ze swymi pociechami oraz nauczycielkami poszczególnych grup mogli spędzić kilka chwil przy kawie oraz ciasteczku. Nie obyło się bez wzruszeń oraz łez! Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie.

 

Pasowanie na przedszkolaka.

Na ten dzień wszyscy w naszym przedszkolu- zarówno dzieci, jak i ich rodzice a także wychowawcy -długo oczekiwali. Każda grupa wiekowa przygotowała swoje popisowe deklamacje wierszy, wykazała się znajomością piosenek o tematyce prozdrowotnej, a także zaprezentowała duże umiejętności taneczne.

Grupa trzylatków- „Smerfy ”pod kierunkiem pani Lucyny z niebieskimi balonikami w rękach i niebieskimi kokardami pod szyją wyrecytowała wiersz pt. „ Niebieski”.

Grupa 4 i 5 - latków -” Żabki” , których wychowawcą jest pani Monika zadeklamowała wiersz pt. „ Zielony”, by w kuliminacyjnym momencie jeden z przedszkolaków z zieloną kokardą pod brodą wyskoczył spod wielkiego liścia łopianu. Natomiast grupa najstarsza czyli zerówkowe „ Pszczółki”, pod opieką pani Magdaleny wyrecytowała wiersz pt.: „ Żółty” dzierżąc   w rękach piękne słoneczniki. Kulminacyjnym momentem był sam akt pasowania, któremu przewodniczyła Dyrektor naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, pani Jolanta Belko. Dzieci otrzymały pamiątkowe birety i dyplomy. Na zakończenie uroczystości odbyły się pamiątkowe zdjęcia i wszystkich zaproszono na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.

Osoby odpowiedzialne: Pani Lucyna Drejka, pani Lucyna Olbrich , pani Magdalena Pawlik

Zdjęcia TUTAJ

Program edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-med Oral-B

Dzieci z grupy Motylki uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B. Celem programu było zaangażowanie dzieci w zajęcia, podczas których zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Dzieci otrzymały specjalnie przygotowane przez Instytut Blend-a-med Oral-B arkusze ćwiczeń, które pozwoliły im utrwalić zdobyte wiadomości. Zajęcia prowadziła pani Weronika- szkolna pielęgniarka, która w ciekawy sposób zaprezentowała także dzieciom na czym polega jej praca i dała możliwość zapoznania się z atrybutami charakterystycznymi dla tego zawodu znajdującymi się w jej szkolnym gabinecie.

Zdjęcia TUTAJ.

herbgminny

Ostatnio dodane zdjęcia

szachyszachyszachyszachyszachyszachyszachyszachyszachy