herb

Dziennik Elektroniczny

 Zaloguj 

Odwiedziło nas:

3065357
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
954
926
3143
2998152
37033
34037
3065357

Twój IP: 18.232.177.219
28-06-2022

Doradztwo zawodowe w przedszkolu😉

W tym tygodniu nasze najmłodsze przedszkolaki poznały przedstawicieli różnych zawodów. Dowiedziały się jak ważna jest ich praca oraz jaką rolę pełnią w społeczeństwie.

Przyjrzeli się bliżej zawodzie fryzjerki oraz nauczycielki, poznali zawód cukiernika, gdzie zobaczyli w jaki sposób przygotowuje się ciasto na pyszne, cieplutkie gofry. Poznali profesjonalne sprzęty oraz narzędzia pracy policjanta, strażaka, rolnika oraz ogrodnika- i tutaj na pamiątkę każdy przedszkolak zasadził swoją fasolę .

Największą atrakcją dla dziewczynek okazał się zawód krawcowej, kiedy to dzieci mogły uczestniczyć w uszyciu swojej materiałowej torebki na skarby. Natomiast chłopcy byli zafascynowani pracą strażaka oraz zabawkowym wozem strażackim , który pochłonął ich cały czas podczas zabawy.

Wszystkie zajęcia okazały się niezwykle ciekawe i atrakcyjne. „Smerfy” z ogromnym zaangażowaniem brały w nich udział.

Dzień Ziemi 2022

Obchody Dnia Ziemi przypadają na 22 kwietnia i mają na celu promowanie postaw proekologicznych. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

W naszym oddziale przedszkolnym obchody tego święta nie ograniczyły się do oglądania edukacyjnego filmu czy nauki piosenki „Moja planeta”. Dzieci w grupie Żabek wykonały z masy solnej modele naszej planety, natomiast w grupie Pszczółek wykonano ekologiczne zabawki. W tym roku połączyliśmy dzień Ziemi z dniem delfina, aby uświadomić najmłodszym rolę czystego ekosystemu oceanów i mórz w kontekście życia tych niezwykle inteligentnych i przyjaznych człowiekowi zwierząt. Dzieci samodzielnie wykonały tematyczną wystawkę wykorzystując przyniesione maskotki, a także przygotowały prace plastyczne.

Ufamy, że edukacja proekologiczna przyniesie zamierzony efekt i przyszłe pokolenie będzie jeszcze bardziej świadome cywilizacyjnych zagrożeń oraz traktowania Ziemi jako wspólnego dobra dla wszystkich jej mieszkańców.

Galeria tutaj

 

Śniadanie wielkanocne

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszym przedszkolu ta tradycja jest kultywowana. W poniedziałkowy poranek, dzieci wraz z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowywanie świątecznego stołu. Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki – jajka, pasztet, szynka, babka, stroiki z bazi – symboli budzącej się do życia przyrody. Najwięcej radości naszym przedszkolakom sprawiło wspólne szukanie w ogrodzie słodkich niespodzianek, które zostawił dla nich zajączek wielkanocny.

Wspólne uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Galeria tutaj

Dzień czekolady w Polsce obchodzony jest 12 kwietnia.

Historia czekolady - skąd się wzięła czekolada na świecie? | PelczarLicząca sobie 4000 lat historia czekolady ma swój początek w starożytnej Mezoameryce, czyli na obecnym terytorium Meksyku. To tam odkryto pierwsze krzewy kakaowca. Olmekowie, przedstawiciele jednej z najstarszych cywilizacji w Ameryce Łacińskiej, jako pierwsi poznali tajniki przyrządzania czekolady z kakao. Ludność Europy poznała ziarno kakaowca podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba, natomiast za rozpowszechnienie czekolady we Francji odpowiedzialny jest Ludwik XIV. 

Tyle historycznych ciekawostek. A  współcześnie …dzień czekolady w naszym oddziale przedszkolnym należał do jednego z najsłodszych dni w roku szkolnym. Poza zapoznaniem dzieci z technologicznym procesem powstawania czekolady oraz  gatunkami  czekolady gorzkiej, mlecznej i białej, największą atrakcją było wykonanie potrawy fondue. Owoce, takie jak truskawki czy banany plus płynna czekolada to klucz do kulinarnego sukcesu, czego potwierdzeniem są  uśmiechnięte buzie naszych milusińskich. 

Rosnę śpiewająco

 

  Nalepki "ANGLES MORTS" wymagane we Francji od 1 stycznia 2021 - OCRK

W marcu realizacja programu muzycznego „Rosnę śpiewająco”  przeniosła dzieci z grupy Pszczółek do Francji. Dzieci miały okazję bliżej poznać ciekawostki i tradycje tego kraju, a także podstawowe zwroty grzecznościowe oraz popularne francuskie piosenki. Dzieci  nauczyły się   również tradycyjnego  tańca pt.: „ Chapelloise”. Po raz kolejny umuzykalniający projekt pokazał, że warto być ciekawym świata i otwartym na kulturę i tradycję innych krajów. 

Przedszkolaki nie mogą się już doczekać kolejnej muzycznej podróży. 

A tymczasem chcą się pochwalić swoimi tanecznymi i wokalnymi umiejętnościami. Zapraszamy do obejrzenia nagrań. 

Prima aprilis. Nie wierz- bo się pomylisz”

Skąd wzięło się to święto? Pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie jednym

z mitów był mit o bogini Ceres, która poszukując swojej zaginionej córki podążała za jej głosem. Okazało się jednak, że to echo mieszkające w lesie zmyliło Ceres, która dała się wyprowadzić w pole. Być może dla upamiętnienia tego dnia dziś świętujemy Prima Aprilis.

Według innej teorii zaczerpnięto je ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. 

W wielu krajach świata prima aprilis jest obchodzony jako Dzień żartów.

A co się wydarzyło w naszym oddziale przedszkolnym? Wychowawczynie zaproponowały dzieciom udział w zabawie polegającej na wesołym udekorowaniu głów ciekawym uczesaniem, wesołym nakryciem głowy lub ozdobą. W ten sposób odchodziliśmy Dzień Wesołej Głowy. Oczywiście nie zabrakło kawałów, żarcików oraz figli ze strony dzieci, nauczycieli, a nawet aury pogodowej, która właśnie pierwszego kwietnia nie poskąpiła nam śniegu.

Dni otwarte w przedszkolu

Dni otwarte w przedszkolu są świetną okazją dla rodziców i dzieci, aby poznać przedszkole. W tym roku zaprosiliśmy kandydatów na przedszkolaków w poniedziałek 28 marca. Rodzice mogli w tym czasie wejść do sal, porozglądać się, pobyć z dzieckiem w nowym miejscu czy zadać pytania kadrze nauczycielskiej. Dzieci natomiast miały okazję oswoić się z nową rzeczywistością, spędzić czas w rówieśnikami, poznać zabawki, kąciki przedszkolne oraz brać czynny udział w zaplanowanych zajęciach dydaktycznych. Takie dni mają na celu pomoc w późniejszej adaptacji małych kandydatów na przedszkolaków. Mamy nadzieję, że w pierwszych dniach września, będą równie odważni i weseli jak podczas poniedziałkowej zabawy.

Galeria zdjęć tutaj

Dzień wody

Obchody Światowego Dnia Wody w naszym oddziale przedszkolnym rozpoczęły się już
kilka dni wcześniej od przygotowania przez najstarszą grupę plakatu informującego o
konieczności oszczędzania wody. We wtorek 22 marca wszystkie przedszkolaki pojawiły się
na zajęciach ubrane w kolorze niebieskim, który kojarzony jest z wodą. Grupa 5 i 6 latków
przygotowała krótką inscenizację pod hasłem : „Pamiętaj człowieku młody- nie wolno
marnować wody”. Słowa piosenki „Świat bez wody” oraz wiersz „Kropla wody” miały
uzmysłowić dzieciom, co może się stać z naszą planetą, jeśli zabraknie życiodajnej wody. W
każdej grupie wiekowej wychowawcy przygotowali zajęcia dydaktyczne oraz zabawy i
eksperymenty z wodą. Dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat wody, jej znaczenia,
sposobów oszczędzania.
Święto Wody było wspaniałym, radosnym dniem, który obfitował w atrakcje i wydarzenia.
Przypomnieliśmy dzieciom, jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda.

Galeria zdjeć tutaj

Witaj wiosno, witaj !

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda.

Uroczystość powitania wiosny rozpoczęły dzieci z grupy „Żabki”                            z przedstawieniem pt. „Witaj wiosno”, gdzie została zaproszona cała społeczność przedszkolna, dzieci miały okazję przywoływać wiosnę wierszykami i piosenkami. Spektakl bardzo spodobał się dziecięcej publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami. Przedszkolaki w tym dniu poznały tradycje                i zwyczaje związane z powitaniem wiosny.

Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer w poszukiwanie wiosny w plenerze, już niedaleko przedszkola udało się odnaleźć jej pierwsze zwiastuny.

Dzień minął w miłej i serdecznej atmosferze.

Dnia 12 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki.

Nie sposób nie docenić roli matematyki w  życiu człowieka, również tego najmniejszego. Matematyka porządkuje życie przedszkolaka. Dzieci nie tylko mają potrzebę dokonywania porównań, przeliczania, są gotowe do dostrzegania zależności, lubią obcować z liczbami, zbiorami, dokonywać obserwacji, analizować i wyciągać wnioski. Spotkania z matematyką pomagają dziecku orientować się w czasie, przestrzeni, schemacie własnego ciała, pomagają

w dążeniu do sprawiedliwego rozwiązywania konfliktów, choćby poprzez dzielenie się po równo.

Mając tego świadomość wychowawczynie we wszystkich oddziałach naszego przedszkola zorganizowały szereg ciekawych zajęć i inspirujących zabaw. Wszystko zostało zarejestrowane w poniższej fotorelacji.

Przypomnijmy na koniec zdanie sławnego matematyka Jana Śniadeckiego :

” Matematyka królową wszystkich nauk”. Oglądając zdjęcia odnosi się wrażenie, że wśród przedszkolaków obecni są przyszli wyznawcy tej maksymy.

Zdjęcia tutaj

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

W miniony piątek 18 marca z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru obchodzonego 27.03. dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie

z uczniami klasy I odwiedziły Opolski Teatr Lalki i Aktora, żeby obejrzeć  przedstawienie pt.: „Calineczka ”. Tę teatralną wersję na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena napisała Marta Guśniowska i to jej słowami poznajemy opowieść o malutkiej dziewczynce i jej niezwykłych przygodach, ciekawych spotkaniach i zawiązanych przyjaźniach.

„Posłuchajcie opowieści

O Dziewczynce, co się zmieści

Do łupinki od orzeszka.

Wzrostu cala – Calineczka…”

 Widzowie zostali wprowadzeni w zaczarowany świat teatru pełnego ciekawie zaprojektowanych i niezwykle starannie wykonanych lalek, lirycznej, nastrojowej muzyki i urzekającej scenografii. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili to widowisko. Wierzymy, że wrażenia po spektaklu pozostaną z nimi jeszcze na długo.  

herbgminny

Ostatnio dodane zdjęcia

szachyszachyszachyszachyszachyszachyszachyszachyszachy