herb

Dziennik Elektroniczny

 Zaloguj 

Odwiedziło nas:

2862354
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
133
1181
2465
2791715
27051
34720
2862354

Twój IP: 52.203.18.65
25-01-2022

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczająca wielu przeżyć i emocji.

Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka w niedalekiej przyszłości. Zwyczaj wróżenia w dzień andrzejkowy, znany jest od bardzo dawna. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kwiatów, zwierząt, ustawianie butów do drzwi oraz zabawy z monetą. Przedszkolaki miały okazję poznać imiona przyjaciół od serca. Pobudziły także swoją wyobraźnię
i kreatywność próbując rozwikłać co przedstawiały rozlane przez nich figurki woskowe. Czy wróżby się spełnią- przyszłość pokaże.

Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że miały miejsce również tańce przy dźwiękach wesołej muzyki.

Galeria zdjęć tutaj

Listopadowe spotkania z Programem „Rosnę śpiewająco ”

To już trzeci miesiąc pracy i zabawy z II edycją Programu „Rosnę śpiewająco”- „Z muzyką za pan brat”. Przez cały listopad dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej odbywały daleką i ekscytującą podróż po Chinach. W tym czasie poznały kulturę i zwyczaje orientu, a także niektóre z wynalazków Dalekiego Wschodu, takie jak : papier, porcelana czy fajerwerki.

Spotkanie z muzyką Państwa Środka, bo tak Chińczycy nazywają swój kraj Zhōngguó 中国 oraz chińskim pismem- zaowocowało przygotowaniem dwóch artystycznych projektów: „Taniec z wachlarzami” i „Orkiestra bambusowych pałeczek”. Zapraszamy do obejrzenia nagrania i jednocześnie zachęcamy do zgłębiania wiedzy o tym pasjonującym kraju.

Spotkanie ze strażakami

Dzieci z naszego przedszkola odwiedzili strażacy z JRG-2 Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie - Koźlu. Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi.

            Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem.

 Wiedza, którą dzieci nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, aby dzieci nabrały pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogły udzielić pomocy sobie i innym. Dzięki takim spotkaniom dzieci: poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; wiedza jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach; zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.

Poprzez realizację podjętych działań w naszym przedszkolu, uczymy dzieci samodzielności, umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie z nimi.

            Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

Galeria tutaj

Dzień Przedszkolaka

Przedszkolaki mają swoje święto. Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Co więcej, powstała również piosenka na ich cześć, czyli hymn przedszkolaków, a Dzień Przedszkolaka spędzany jest na zabawie. W Naszym Przedszkolu, panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Reńskiej Wsi , wraz z Biblioteką Szkolną-odwiedziły maluszki wraz ze słodką niespodzianką. Dodatkowo każde dziecko otrzymało medal dla SUPER PRZEDSZKOLAKA. Na koniec dla naszych przedszkolaków czekała słodka i zdrowa niespodzianka - pyszne czerwone jabłuszka. Z tego miejsca przedszkolaki wraz z wychowawcami chcieliby podziękować gospodarzom i całej załodze MATEJKA SADY. Jabłka szybko się rozeszły i wszystkim bardzo smakowały.

dzień przedszkolaka

Podsumowanie konkursu ekologicznego” Segreguj.pl”

IMG 20210920 WA0003

W minioną środę 15 września przed Halą Sportową „Śródmieście” w Kędzierzynie-Koźlu   odbył się Ekopiknik z okazji finału VIII edycji konkursu ekologicznego:” Segreguj.pl”. Głównym organizatorem był Związek Międzygminny Czysty Region. Na tę ciekawą imprezę otrzymało zaproszenie również nasze przedszkole i najstarsza grupa „Pszczółek” pod opieką wychowawczyni pani Magdaleny Pawlik. Dzieci uczestniczyły z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem we wszystkich proponowanych atrakcjach. Koniecznie należy wspomnieć o występie teatru Kultureska i świetnym aktorskim trio, w których wykonaniu zobaczyliśmy spektakl pt.:” Bukiet talentów”. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnego śpiewania i zabaw z animatorami, a ogromne bańki mydlane dodatkowo uatrakcyjniły ten czas. Odbyły się liczne ekoquizy, w których z powodzeniem wzięły udział również nasze przedszkolaki : Victoria i Elias. Ostatnim punktem programu tej ekologicznej imprezy był finał konkursu i rozdanie nagród wszystkim laureatom. Nasze przedszkole również otrzymało pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci gier planszowych o tematyce ekologicznej. Nagrody wręczył sam wójt Gminy Reńska Wieś, pan Tomasz H. Kandziora. Do wspólnej pamiątkowej fotografii z naszymi Pszczółkami przyjęli zaproszenie wójt Gminy Reńska Wieś oraz główny koordynator konkursowy pan Marek Łabno. Wszystkie przedszkolaki z naszego oddziału pragną serdecznie podziękować za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu.

Galeria zdjęć tutaj

Kids Sport - Zdrowo i Sportowo

 
To akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. W tym roku szkolnym również nasza placówka dołączyła do tej sportowej akcji Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Chcemy pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadziliśmy w naszej szkole oraz przedszkolu, na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów.
Zrealizowane zajęcia, sprawiły dzieciom wiele radości i dostarczyły dużo satysfakcji z samodzielnie wykonywanych ćwiczeń. W ramach realizacji projektu odbyły się również pogadanki dotyczące zdrowego odżywiania oraz higieny.
 😀 Chętnie przystąpimy do akcji w przyszłym roku szkolnym
 
 
 

Ruch

Ruch może zastąpić wiele lekarstw, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu!!! Takie motto przyświeca uczniom klasy 2 i 3 podczas izolacji domowej. Nasza akcja pod tytułem: MOJA ULIUBIONA AKTYWNOŚC PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA, wyniknęła ze święta jakie obchodziliśmy 6 kwietnia, a mianowicie Międzynarodowego Dnia Sportu. Czasy, w jakich żyjemy i obecna sytuacja związana z pandemią Covid -19, przyczyniają się do znacznego ograniczenia naszej aktywności ruchowej podczas zdalnego nauczania. Lekcje wf na odległość to nie lada wyzwanie zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Mimo tak trudnego czasu, radzimy sobie z tym wszyscy bardzo dobrze. Nasi uczniowie mają świadomość, że regularna aktywność fizyczna zdecydowanie poprawia jakość ich życia i chroni przed wieloma chorobami. Dlatego spędzajmy wolny czas aktywnie wszyscy, bo kiedy ćwiczymy, poprawiamy swoją kondycję, pomagamy naszemu sercu, wzmacniamy odporność organizmu i świetnie rozładowujemy stres. Nasi uczniowie pokazują, że mimo wszystko dbają o swoją kondycję fizyczną i chętnie ćwiczą również w utrudnionych warunkach. Link do filmiku 👇 https://youtu.be/EgEnuawBZGY

Warsztaty ceramiczne

Powiedzenie głosi: „Nie święci garnki lepią”. A przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Długomiłowicach udowodniły, że najmłodsi potrafią tak wymodelować glinę, by stała się czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

W oddziale przedszkolnym w dniach 7 maja oraz 14 maja zorganizowane zostały zajęcia ceramiczne, które poprowadziła pani Karina Morciszek artystka rzeźbiarka, właścicielka pracowni ceramicznej „Smak gliny” w Zabrzu. W czasie pierwszego spotkania( 7 maja) dzieci poznały ciekawą legendę, o tym jak już w czasach prehistorycznych człowiek jaskiniowy przypadkowo odkrył glinę i jej możliwości. Potem przedszkolaki wspólnie ustalały, które przedmioty z ich najbliższego otoczenia wykonane są z gliny. Okazało się, że ceramiczne wytwory znajdziemy m.in. w dachówkach, cegłach, doniczkach, terakotowych kafelkach w kuchni czy też w wyposażeniu każdej łazienki. Następnie pani Karina pokazała dzieciom wykonane w jej pracowni – ozdobne miseczki, kolczyki, zawieszki w kształcie ptaków, tace i wazoniki. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prezentacji , by następnie z  zapałem przystąpić do pierwszego etapu prac – formowania gliny. Prowadząca zajęcia zaproponowała dwa wzory – serce oraz ptaka. Dzieci z bliska poznały narzędzia potrzebne do formowania gliny, rzeźbienia, wygładzania, kształtowania, czyszczenia i cięcia rzeźb. Potem prowadząca krok po kroku instruowała, a przedszkolaki formowały materiał, odciskały stemple nadając różnorodną fakturę, wałkowały i wygładzały brzegi glinianych kawałków. Istotnym punktem było oznaczeniu prac swoimi imionami za pomocą drewnianych liter. Na tym zakończono pierwszy etap. Wszystkie prace zostały popakowane i przewiezione do pracowni ceramicznej, gdzie poddano je wypalenia w specjalnym piecu w temperaturze blisko 1000 stopni Celsjusza.

Na drugie spotkanie 14 maja pani Karina przywiozła już wypalone formy i przystąpiono do najbardziej wyczekiwanego przez dzieci procesu ozdabiania. Przy użyciu specjalnych pędzli oraz stempli i kolorowych naturalnych barwników każdy przedszkolak skrupulatnie malował swoje ceramiczne wytwory. A następnie prowadząca warsztaty ponownie zabrała prace do pracowni, by poddać je po raz kolejny wypalaniu. Teraz gliniane serduszka i ptaki nabrały wyrazu mieniąc się kolorami i połyskując do szkliwa. Każda ceramiczna forma jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Te malutkie gliniane arcydzieła wykonane drobnymi rączkami naszych przedszkolaków staną się wspaniałymi upominkami dla Mamy i Taty z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i Dnia Taty.

Dla ciekawych :

Proces produkcji naczynia ceramicznego to czasochłonne, jednak z pewnością warte swego efektu wyzwanie. Rozpoczyna się on od czynności formowania wyrobu, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych form gipsowych. Formuje się tu z mas plastycznych, bądź też odlewa z masy lejnej. W dalszej kolejności naczynia poddawane są czyszczeniu. Jeżeli mamy do czynienia z kubkiem, czy filiżanką, to właśnie na tym etapie przymocowuje się do nich ucha. Kiedy już ta czynność zostanie należycie zakończona, wówczas przystępuje się do przeprowadzenia tak zwanego wstępnego wypału, podczas którego naczynia wypala się w temperaturze około 800 stopni Celsjusza. Po wypalaniu oczekują one zaś na zdobienie, które - zdaniem wielu ceramików - jest najbardziej interesującym etapem wytwarzania naczynia. Prawdziwa ceramika zawsze jest zdobiona ręcznie, przy użyciu specjalnych pędzli oraz stempli. Po zakończeniu czynności zdobniczych, naczynia pokrywa się szkliwem, co ma przede wszystkim na celu ochronę dekoracji przed ścieraniem i innymi uszkodzeniami. Szkliwienie sprawia więc, że naczynia stają się bardziej trwałe, dzięki czemu mogą posłużyć na dłużej.

Filmik tutaj

Śniadanie wielkanocne

        Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, mające bogatą tradycje i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszym przedszkolu ta tradycja jest kultywowana. Śniadanko zostało rozpoczęte wspólnym składaniem sobie życzeń świątecznych, następnie zasiedliśmy do stołu, gdzie znajdowały się tradycyjne wielkanocne przysmaki tj. jajka, pasztet, szynka i wiele innych przysmaków, którymi z radością częstowaliśmy się pokarmami wielkanocnymi. Ten dzień miał wyjątkowy charakter, dzieci śpiewały piosenki świąteczne. Po śniadaniu wszystkie grupy odwiedził przemiły zajączek wielkanocny, który częstował dzieci czekoladowymi jajeczkami. Przedszkolaki z wielką radością przywitały zajączka, uwieczniając te chwilę robiąc pamiątkowe zdjęcia. Dzieci następnie wyruszyły na plac przedszkolny w poszukiwanie słodkich upominków od zajączka. Dzieciom z grupy „Żabek” w poszukiwaniu towarzyszył zajączek.

Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Galeria zdjęć tutaj

herbgminny

Ostatnio dodane zdjęcia

szachyszachyszachyszachyszachyszachyszachyszachyszachy