Twój IP: 44.197.197.23
23-09-2021

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego.

W naszym przedszkolu w tym roku dosyć hucznie obchodzilismy to nietypowe święto. Na początku dzieci obejrzały filmik animowany pt.:” Historia pizzy dla dzieci”. Szczególnie zaciekawiła wszystkich opowieść związana z powstaniem najpopularniejszej pizzy „margerity”. W 1889 roku w Neapolu jeden z kucharzy, Rafaello Esposito zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy. Królowa sugerowała, aby do ich wykonania użyto dodatków, które układałyby się w kolory włoskiej flagi. . Najbardziej spodobała się trzecia z propozycji, w której znalazły się pomidory, bazylia i mozarella. Od imienia władczyni zaczęto nazywać ten rodzaj pizzy: „ margeritą”.

Wiemy również, że we Włoszech są dwa rodzaje pizzy : neapolitańska słynąca z grubego ciasta i rzymska, którą cechuje cieniutkie ciasto.

Po projekcji filmu przedszkolaki w swoich grupach wiekowych wykonały prace plastyczne, których tematem wiodącym była pizza rzymska, na cieniutkim papierowym spodzie😉. Wycinając i wykorzystując gotowe papierowe elementy ” Smerfy” przygotowały wspaniałe minipizze. Potem nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej minibudce.

” Pszczółki” otrzymały zadanie podzielenia papierowych kół oraz zgodnie z metodą Montessori zapoznały się z pojęciem ułamka. Również dzieci z tej grupy wykonały pizze wykorzystując kolorowy papier oraz plastelinę. A kiedy już wszystkim zachciało się jeść,

do przedszkola dostarczone zostały wspaniałe, ogromne i pachnące wypieki. Nie trzeba było nikogo specjalnie zachęcać do konsumpcji 😉 Dzieci miały okazję posmakować najbardziej popularnej margerity. Na zakończenie tego nietypowego dnia przedszkolaki nauczyły się angielskiej piosenki „ Let`s make a pizza!” . A na popłudniowych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej wychowawczyni wykorzystała chustę animacyjną, która tym razem imitowała ogrooomną pizzę.

Galeria zdjęć tutaj