herb

Dziennik Elektroniczny

 Zaloguj 

Odwiedziło nas:

2862367
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
146
1181
2478
2791715
27064
34720
2862367

Twój IP: 52.203.18.65
25-01-2022

Biblioteka

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA,KTÓRY DO DZIŚ UCZY I BAWI DZIECI I DOROSŁYCH

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Kubuś Puchatek to jedna z tych bajek, która przetrwała próbę czasu i do dziś bawi kolejne pokolenia. Bohater stworzony przez Alana Alexandra Milne’a ma nawet swoje święto – Dzień Kubusia Puchatka, czyli Winnie the Pooh Day obchodzony 18 stycznia, w rocznicę urodzin pisarza.

Autor wykreował magiczny świat z takimi bohaterami jak pełni energii Królik i Tygrysek, spokojny i lękliwy Prosiaczek, mądra Sowa, opiekuńcza Kangurzyca czy pocieszny, choć wiecznie smutny osioł Kłapouchy. Niektórzy z nich także pochodzili od zabawek Christophera. Sympatyczni mieszkańcy Stumilowego Lasu podbili serca czytelników na całym świecie, dziś cała ta gromadka, z uwielbiającym miód Kubusiem na czele, są jednymi z najpopularniejszych bohaterów bajek.

Dzień Kubusia Puchatka  to święto, które jest obchodzone od co najmniej od 1986 roku, trudno jednak ustalić, kto był jego pomysłodawcą. Jako Dzień Kubusia Puchatka ustanowiono 18 stycznia, czyli dzień urodzin Alana Aleksandra Milne’a. Pisarz urodził się w 1982 roku w Londynie, w 1913 roku poślubił Dorothy De Selincourt, a w październiku 1920 urodził się im syn Christopher Robin. Sześć lat później Milne wydał swoje największe dzieło, czyli „Kubuś Puchatek”, które doczekało się kontynuacji dwa lata później pod tytułem „Chatka Puchatka”. Warto wspomnieć że autorem pięknych ilustracji był EH Shepard. Przygody o misiu kochającym miód i jego przyjaciołach doczekały się licznych ekranizacji.

kubus puchatek 600x400

Dzień babci i dziadka

W Polsce pierwszy raz o Dniu Babci usłyszano dopiero w 1964 roku, dzięki pomysłowi przedstawionemu w czasopiśmie "Kobieta i Życie". To tam ustalono, że Dzień Babci będzie obchodzony 21 stycznia.
Sytuacja z Dniem Dziadka była nieco inna. Samo święto najprawdopodobniej dotarło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Już w latach siedemdziesiątych w Telewizji Polskiej pojawił się konkurs, który miał na celu wybranie najodpowiedniejszego dnia na poświęcenie uwagi dziadkom. Nie w każdym kraju istnieją takie same święta i obchodzi się je w ten sam sposób — dotyczy to też m. in. Dnia Babci oraz Dnia Dziadka. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Hiszpanii i Brazylii święta te są połączone w jedno, Święto Dziadków. Francja i Wielka Brytania natomiast, tak samo jak Polska, posiadają dwa odrębne święta. W obu tych krajach świętowanie Dnia Dziadka nie ma konkretnej daty w kalendarzu. Francuzi obchodzą je w pierwszą niedzielę marca, natomiast Brytyjczycy w pierwszą niedzielę października.
Inaczej sprawa się ma w przypadku Japończyków. U nich nie ma Dnia Dziadków, a istnieje święto zwane Dniem Szacunku dla Starszych

10 POWODÓW BY ODWIEDZIĆ BIBLIOTEKĘ.

10 powodów, dla których warto chodzić do biblioteki.

Współczesna biblioteka to nie tylko miejsce, w którym na półkach piętrzą się sterty różnorakiej literatury, ale także integralna część każdej społeczności. Bibliotekarze zaś to specjaliści, którzy mogą zaoferować pomoc uczniom, studentom, naukowcom, ale również osobom poszukującym pracy czy wartościowej rozrywki lub tym, którzy zwyczajnie kochają czytać.

Poniżej przedstawię 10 powodów, dla których warto udać się do tej zapomnianej przez wielu instytucji.

1.Dostępność

Biblioteki są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy zasobności portfela, a korzystanie z nich jest bezpłatne.

2. Karta biblioteczna

Większość bibliotek zapewnia bezpłatne karty swoim czytelnikom. Dzięki nim możemy nie tylko wypożyczyć książki, filmy, czasopisma, gry i inne materiały biblioteczne, ale również na ich podstawie skorzystać ze zniżek do instytucji kultury, takich jak muzea, teatry, kina czy księgarnie.

3. Komfortowe warunki

4. Bibliotekarze wiedzą o książkach (prawie) wszystko

5. Biblioteki są ośrodkami kulturalnymi

6. Nie tylko książki

7. Dostęp do Internetu

8. Szukasz informacji o swojej miejscowości?

9. Odpowiedzialność

10. To się po prostu opłaca

KONKURS CZYTELNICZY

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW
DO UDZIAŁU W KONKURSIE
„Mamo, Tato przeczytaj mi bajeczkę „
Konkurs trawa od 23.11.2021 do 30.11.2021.
Konkurs kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczęszczających do przedszkoli oraz ich Rodziców.
Zadania:
-Rodzic w domu czyta dziecku bajkę/wiersz
-Dziecko rysuje ilustrację do przeczytanej bajki/wiersza
-Rodzic opisuje ilustrację tytułem bajki/wiersza oraz imieniem i nazwiskiem autora tekstu
-Dziecko dostarcza pracę do swojej nauczycielki.
Nauczyciel koordynujący zbiera wszystkie prace i w terminie do 30.11.2021 dostarcza je do organizatora.
Do wygrania jest zestaw książeczek do Kącika Czytelniczego w Przedszkolu oraz pamiątkowe dyplomy.

Gazeta i czasopisma-powrót do tradycji

GAZETA, CZASOPISMO- POWRÓT DO TRADYCJI

Żyjemy w takich czasach, że wszystko musi być takie „digital”, bo wtedy jest łatwiej, szybciej i trendy. I owszem ciężko się z tym nie zgodzić, ale uważam, że są takie obszary, w których lepiej sięgnąć do tradycji. Uwielbiam wszystko, co papierowe – choć muszę przyznać, że ostatnio mam jakiegoś bzika na punkcie cyfrowych gadżetów :).Ale mimo wszystko….Klasa 5 pracowała dziś z gazetą i czasopismem -stworzyliśmy wspólnie krzyżówkę i rozmawialiśmy o tym jak powstaje gazeta.

 Galeria zdjęć tutaj

herbgminny