herb

Odwiedziło nas:

2115485
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
970
638
6485
2042021
28359
34037
2115485

Twój IP: 3.237.200.21
19-09-2020

Biblioteka

Działania biblioteki szkolnej wspierające proces edukacji

Biblioteka szkolna zawsze kojarzyła mi się z najbardziej przyjaznym miejscem w szkole. Tutaj można było uciec od codziennych kłopotów, a zawsze uśmiechnięta i elegancka pani bibliotekarka, przygarniała nawet najbardziej „zbłąkane dusze”.

Dzisiejszy nauczyciel bibliotekarz powinien przygotowywać ucznia do poruszania się w świecie informacji. Umiejętność wyszukiwania, świadomej selekcji oraz wykorzystywania informacji, decydujące dziś o jakości życia. Ze względu na ogrom otaczających nas przekazów, obecnie ważniejsza staje się dla użytkownika mapa, niż gruntowne przejście „wszystkimi drogami”. Nasza funkcja w procesie edukacji sprowadza się zatem do pełnienia roli przewodnika po świecie wiedzy.

Podstawowym zadaniem biblioteki szkolnej jest wspieranie procesu edukacyjnego. Pragnę podkreślić, iż wywiązując się z tej powinności, nie można bagatelizować samego ucznia i pochylenia się nad jego codziennymi sprawami o jakże szerokim spektrum. Biblioteka szkolna musi być miejscem elastycznym, które odpowiada na różnorodne potrzeby ucznia.

Nasza biblioteka jest nie tylko miejscem, gdzie można uzyskać dostęp do informacji. Jest miejscem, gdzie można je opracowywać, korzystając z dostępnych narzędzi oraz pomocy pań bibliotekarek. Pomoc ta nie ogranicza się do wskazania źródła potrzebnych wiadomości, poprawienia bibliografii do zadanej pracy .Wspieranie procesu edukacyjnego to pomoc uczniowi w odnalezieniu jego własnej drogi w rozwoju pasji i zainteresowań, to pokazywanie nowych możliwości, pobudzanie wrażliwości na poszukiwanie wiedzy, to też dbanie o tradycję swojej szkoły, regionu. W końcu wspieranie procesu edukacyjnego zaczyna się od zwykłej rozmowy, aby poznać ucznia, jego potrzeby te czytelnicze i edukacyjne, ale też codzienne dylematy.

Staramy się, aby biblioteka szkolna była miejscem, gdzie uczeń może odpocząć od codziennego stresu. Uczniowie doceniają miłą, szybką i fachową obsługę, ale przede wszystkim przyjazną, bezstresową atmosferę, która jest najlepszym podłożem do rozwoju młodego człowieka. W bibliotece nie oceniamy i nie stawiamy stopni nawet za nieprzeczytanie lektury. Uczniowie nie czując presji, tak ciągle obecnej w środowisku szkolnym, chętnie przychodzą porozmawiać o książkach, zainteresowaniach, pasjach. W codziennych wizytach i rozmowach wystarczy wsłuchać się w potrzeby naszych użytkowników, by móc wspierać ich w procesie rozwoju. Często uczniowie dzielą się swoimi zainteresowaniami, wówczas można podsunąć odpowiednią literaturę, zaproponować odpowiednie miejsce w sieci czy zainteresować konkursem, w celu sprawdzenia swoich sił w ulubionej dziedzinie. Można też zaangażować w działanie właśnie realizowane w bibliotece. Uczniowie chętnie angażują się w propozycje naszych pań pracujących tam.

Dorota Wojtyńska

Jak zachęcić dziecko do czytania w kilku prostych krokach?

Czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, wzbogaca słownictwo oraz wiedzę o świecie, rozwija umiejętność poprawnego i pięknego wysławiania się, rozwija

wrażliwość, a także pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka oraz wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Badania naukowe podkreślają, jak korzystny wpływ ma czytanie na wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka w obszarze komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i odpoczynku. Jak więc przekonać maluchy do czytania i jak nauczyć je tego nawyku?

Niektórzy rodzice uważają, że to przedszkole, a potem szkoła są od tego, żeby nauczyć dzieci czytania i pisania. Wiele dzieci rozpoczynając edukację nie potrafi jeszcze składać słów czy całych zdań, ale też niestety nie wykazuje zainteresowania nauką. Rodzice zastanawiają się, dlaczego tak jest i co zrobić, żeby w przyszłości zachęcić swoje pociechy do czytania.

Dzieci uczą się od dorosłych
Niestety odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, bo często to sami rodzice są winni zaniedbując ten etapu rozwoju, gdy brzdąc jest otwarty na wszystko, co go otacza i chłonie wiedzę jak gąbka oraz chętnie przejmuje różne nawyki od dorosłych, którzy go otaczają. Tymczasem, jak pokazują statystyki, obecnie ponad 60 procent dorosłych Polaków nie tylko nie czyta książek, ale także nie ma ani jednej książki w swoim domu. Nawyk czytania natomiast powinno się kształtować już we wczesnym dzieciństwie. Maluch, w którego domu nie ma książek, nie wyrobi w sobie naturalnej potrzeby sięgania po lekturę. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, dlatego smyk, który nie widzi swoich rodziców z książką, zapewne i sam nie zacznie czytać.

Wspólne spędzanie czasu
Warto pamiętać, że w czytaniu razem z dzieckiem chodzi nie tylko o kolejną "zaliczoną" lekturę, ale o wspólnie spędzony czas, budowanie więzi i zaufania pomiędzy rodzicem i dzieckiem, bliskość, a także umożliwienie zadawania pytań ze strony malucha i rozmowy na ważne tematy. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu konkretnych wartości. Szczególnie jest to przydatne i istotne na dalszym etapie rozwoju dziecka, gdy odpowiednio dobrane lektury pozwalają nam na rozmowy z kilkulatkiem o trudnych sprawach (tj. choroby, emocje, rozstania, pójście do przedszkola itd.).

Nie tylko książki
Ale czytanie to nie tylko książki - można również czytać czasopisma, komiksy, albumy. Nie zapominajmy też o książce czytanej, o wszelkich formach audiobooków czy słuchowiskach. Warto także sięgnąć po gry, puzzle i różne łamigłówki z literkami - dzięki zabawie dziecko szybko pozna alfabet i samo zacznie chcieć czytać.

 

BIBLIOTEKA W CZASACH KWARANTANNY

Chcesz zanurzyć się w świat książkowych bohaterów? Chcesz nadrobić zaległości
w szkolnych lekturach? Chcesz odświeżyć sobie znajomość lektur przed egzaminem?
A może chcesz poczytać dziecku do poduszki?
Zrób to. Teraz masz na to dużo więcej czasu niż dotychczas.
Nie masz pod ręką ciekawej książki? Nie zdążyłeś wypożyczyć lektury w bibliotece?
Skorzystaj ze zbiorów bibliotek cyfrowych.

Oto ich adresy:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów,
w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Legimi.pl

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy e-booków w ramach abonamentu, zarówno
na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.


Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?


1. Na stronie
https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

Powodzenia- notatkę sporządziła Dorota Wojtyńska

Lektury szkolne

KLASA 5

 1. Ferenc Molnár, „Chłopcy z Placu Broni”;
 2. Bolesław Prus, „Katarynka”;
 3. Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”;
 4. Clive Staples Lewis, „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa”;
 5. Wybrane mity greckie;
 6. Lluis Cugota, Luisa Vera, „ Nazywam się Maria Skłodowska-Curie”
 7. Edmund Niziurski, „Sposób na Alcybiadesa”.

KLASA 6

 1. John Ronald Reuel Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”;
 2. Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”;
 3. Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”;*
 4. Ewa Nowak, „Pajączek na rowerze”;
 5. Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”.

KLASA 7

 1. Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”;*
 2. Aleksander Fredro, „Zemsta”;
 3. Adam Mickiewicz, „Dziady” część II;
 4. Henryk Sienkiewicz, „Latarnik”;
 5. Juliusz Słowacki, „Balladyna”;
 6. Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”;*
 7. Agatha Christie, „Dwanaście prac Herkulesa”;
 8. Ernest Hemingway, „Stary człowiek i morze”.

 KLASA 8

 1. Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”;
 2. Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”;
 3. Sławomir Mrożek, „Artysta”;
 4. Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”;*
 5. Melchior Wańkowicz, „Tędy i owędy”;
 6. Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”;
 7. Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”
 8. Barbara Kosmowska, „Pozłacana rybka”

herbgminny