herb

Dziennik Elektroniczny

 Zaloguj 

Odwiedziło nas:

2739743
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
547
646
3551
2671883
52405
41081
2739743

Twój IP: 44.197.197.23
23-09-2021

Biblioteka

Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki .

           Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.  W Naszym przedszkolu w grupie Pszczółek, powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.  To był wspaniały czas i miejsce do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, które poprowadziły Nasze Panie z biblioteki szkolnej i gminnej.Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?  Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej jeśli jej nie znacie.241466454 159608482992706 1921471947682825870 n 242041848 1901375873370063 4490172709835885955 n 242073881 1045336522888395 7794169729198609153 n

Narodowe Czytanie 4 września 2021

         

 Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narododowego Czytania.  To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisłąwa Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodwego Czytania były Nowele polskie- zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.  Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Cudem ocalona "Balladyna"

Cudem ocalona "Balladyna"

Rękopis "Balladyny" - cudem ocalony, uhonorowany przez UNESCO

- Nagle we wrześniu 1943 roku do Warszawy, do Biblioteki Narodowej, wówczas pod zarządem niemieckim, przyjeżdża nieznany uczeń profesora botaniki z Krzemieńca i mówi, że przetrwała "Balladyna", że jest - w "Poranku Dwójki" o fascynującej historii rękopisu "Balladyny" Juliusza Słowackiego opowiadał dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Rękopis ten - uważany za jeden z największych skarbów polskiego dziedzictwa, uratowany przez Oktawiana Dudę i jego rodzinę - został uhonorowany wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata".

POSŁUCHAJ https://player.polskieradio.pl/kolejka

W 1937 roku rękopis został zakupiony przez Biblioteką Narodową, cudem przetrwał zawieruchę wojenną. - Miał szczęście, w przeciwieństwie do 50 tysięcy rękopisów, spalonych w czasie II wojny światowej czy podpalonych przez Niemców w budynkach, w których przechowywano zbiory - opowiadał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wystawa "Pamięć Polski". Nowe obiekty na Liście Krajowej programu UNESCO

Juliusz Słowacki podarował rękopis dramatu przyjacielowi Józefowi Reitzenheimowi, ten z kolei sprzedał, a być może ofiarował go przedstawicielowi rodziny Tarnowskich, znanych mecenasów. U nich pozostawał od 1874 roku, aż do nabycia go przez Bibliotekę Narodową, która wydawała się miejscem najbezpieczniejszym dla bezcennego skarbu.

5 maja 1939 roku rękopis został przewieziony na wielką wystawę w Krzemieńcu, miejscu przyjścia na świat Słowackiego, z okazji stutrzydziestolecia urodzin poety. Kulminacja wydarzenia miała się odbyć 4 września 1939 roku. Nie doszło do niej, ale do początku wojny wystawa cieszyła się ogromną popularnością.

- Eksponaty postanowiono przekazać w ręce najgodniejszych, najbardziej zaufanych mieszkańców Krzemieńca - podkreślił gość Dwójki. - "Balladyna" trafiła do profesora botaniki Liceum Krzemienieckiego Oktawiana Dudy. - Należy pamiętać, że jest to ojciec Joanny Dudy-Gwiazdy, osoby zasłużonej w polskiej historii - ocenił dyrektor BN.

Konkurs plastyczny

Wojewódzki Konkurs plastyczny dla uczniów z okazji 100 rocznicy przeprowadzenia plebiscytu na Śląsku oraz wybuchu III powstania śląskiego

Opolski Kurator Oświaty oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego zapraszają chętnych uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Wojewódzkim Konkursie z okazji 100 rocznicy przeprowadzenia plebiscytu na Śląsku oraz wybuchu III powstania śląskiego.

Z okazji przypadającej setnej rocznicy przeprowadzenia plebiscytu na Śląsku oraz wybuchu III powstania śląskiego Organizatorzy zapraszają uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz wszystkich chętnych uczniów ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie plastycznym na plakat związany z w/w wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce m.in. na terenie obecnego województwa opolskiego. Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach: kl. VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. W każdej kategorii przewidziana jest jedna nagroda główna o wartości 500,00 zł oraz wyróżnienie premiowane nagrodą wartości 250,00 zł.
Serdecznie zapraszamy.

Załączniki: https://www.kuratorium.opole.pl/wojewodzki-konkurs-z-okazji-100-rocznicy-przeprowadzenia-plebiscytu-na-slasku-oraz-wybuchu-iii-powstania-slaskiego/

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie!- dnia 23 kwietnia.To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Książkowy hymn

  • Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
  • Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język, ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
  • Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

https://www.youtube.com/watch?v=BCjRDBt3Gok&t=9s       - zachęcam do wysłuchania.

książka

herbgminny