2030377
2030377

Twój IP: 3.226.97.214
09-07-2020

Jak zachęcić dziecko do czytania w kilku prostych krokach?

Czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, wzbogaca słownictwo oraz wiedzę o świecie, rozwija umiejętność poprawnego i pięknego wysławiania się, rozwija

wrażliwość, a także pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka oraz wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Badania naukowe podkreślają, jak korzystny wpływ ma czytanie na wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka w obszarze komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i odpoczynku. Jak więc przekonać maluchy do czytania i jak nauczyć je tego nawyku?

Niektórzy rodzice uważają, że to przedszkole, a potem szkoła są od tego, żeby nauczyć dzieci czytania i pisania. Wiele dzieci rozpoczynając edukację nie potrafi jeszcze składać słów czy całych zdań, ale też niestety nie wykazuje zainteresowania nauką. Rodzice zastanawiają się, dlaczego tak jest i co zrobić, żeby w przyszłości zachęcić swoje pociechy do czytania.

Dzieci uczą się od dorosłych
Niestety odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, bo często to sami rodzice są winni zaniedbując ten etapu rozwoju, gdy brzdąc jest otwarty na wszystko, co go otacza i chłonie wiedzę jak gąbka oraz chętnie przejmuje różne nawyki od dorosłych, którzy go otaczają. Tymczasem, jak pokazują statystyki, obecnie ponad 60 procent dorosłych Polaków nie tylko nie czyta książek, ale także nie ma ani jednej książki w swoim domu. Nawyk czytania natomiast powinno się kształtować już we wczesnym dzieciństwie. Maluch, w którego domu nie ma książek, nie wyrobi w sobie naturalnej potrzeby sięgania po lekturę. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, dlatego smyk, który nie widzi swoich rodziców z książką, zapewne i sam nie zacznie czytać.

Wspólne spędzanie czasu
Warto pamiętać, że w czytaniu razem z dzieckiem chodzi nie tylko o kolejną "zaliczoną" lekturę, ale o wspólnie spędzony czas, budowanie więzi i zaufania pomiędzy rodzicem i dzieckiem, bliskość, a także umożliwienie zadawania pytań ze strony malucha i rozmowy na ważne tematy. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu konkretnych wartości. Szczególnie jest to przydatne i istotne na dalszym etapie rozwoju dziecka, gdy odpowiednio dobrane lektury pozwalają nam na rozmowy z kilkulatkiem o trudnych sprawach (tj. choroby, emocje, rozstania, pójście do przedszkola itd.).

Nie tylko książki
Ale czytanie to nie tylko książki - można również czytać czasopisma, komiksy, albumy. Nie zapominajmy też o książce czytanej, o wszelkich formach audiobooków czy słuchowiskach. Warto także sięgnąć po gry, puzzle i różne łamigłówki z literkami - dzięki zabawie dziecko szybko pozna alfabet i samo zacznie chcieć czytać.