herb

Dziennik Elektroniczny

 Zaloguj 

Odwiedziło nas:

3065259
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Wszystkie
856
926
3045
2998152
36935
34037
3065259

Twój IP: 18.232.177.219
28-06-2022

Biblioteka

Cudem ocalona "Balladyna"

Cudem ocalona "Balladyna"

Rękopis "Balladyny" - cudem ocalony, uhonorowany przez UNESCO

- Nagle we wrześniu 1943 roku do Warszawy, do Biblioteki Narodowej, wówczas pod zarządem niemieckim, przyjeżdża nieznany uczeń profesora botaniki z Krzemieńca i mówi, że przetrwała "Balladyna", że jest - w "Poranku Dwójki" o fascynującej historii rękopisu "Balladyny" Juliusza Słowackiego opowiadał dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Rękopis ten - uważany za jeden z największych skarbów polskiego dziedzictwa, uratowany przez Oktawiana Dudę i jego rodzinę - został uhonorowany wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata".

POSŁUCHAJ https://player.polskieradio.pl/kolejka

W 1937 roku rękopis został zakupiony przez Biblioteką Narodową, cudem przetrwał zawieruchę wojenną. - Miał szczęście, w przeciwieństwie do 50 tysięcy rękopisów, spalonych w czasie II wojny światowej czy podpalonych przez Niemców w budynkach, w których przechowywano zbiory - opowiadał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wystawa "Pamięć Polski". Nowe obiekty na Liście Krajowej programu UNESCO

Juliusz Słowacki podarował rękopis dramatu przyjacielowi Józefowi Reitzenheimowi, ten z kolei sprzedał, a być może ofiarował go przedstawicielowi rodziny Tarnowskich, znanych mecenasów. U nich pozostawał od 1874 roku, aż do nabycia go przez Bibliotekę Narodową, która wydawała się miejscem najbezpieczniejszym dla bezcennego skarbu.

5 maja 1939 roku rękopis został przewieziony na wielką wystawę w Krzemieńcu, miejscu przyjścia na świat Słowackiego, z okazji stutrzydziestolecia urodzin poety. Kulminacja wydarzenia miała się odbyć 4 września 1939 roku. Nie doszło do niej, ale do początku wojny wystawa cieszyła się ogromną popularnością.

- Eksponaty postanowiono przekazać w ręce najgodniejszych, najbardziej zaufanych mieszkańców Krzemieńca - podkreślił gość Dwójki. - "Balladyna" trafiła do profesora botaniki Liceum Krzemienieckiego Oktawiana Dudy. - Należy pamiętać, że jest to ojciec Joanny Dudy-Gwiazdy, osoby zasłużonej w polskiej historii - ocenił dyrektor BN.

herbgminny