1956

Dzień Jabłuszka

DZIEŃ  JABŁKA

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

JABŁKO. Można mówić  o nim wiele. Pojawiało się już w Biblii, w greckich mitach a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Jabłko jest też wraz z koroną i berłem jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki, bo podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Nie mniejsze zasługi ma jabłko w literaturze dziecięcej-co prawda zatrute, ale miało ważną rolę w opowieści o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, którą zna każdy przedszkolak. W tym dniu przedszkolaki z grupy Smerfy i panie ubrane były w barwy jabłkowe. Królowała czerwień i zieleń . W tym owym dniu można było skorzystać z prywatnej „foto-budki” oczywiście jabłuszkaJ. Obchody Dnia Jabłka w przedszkolu rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu  ,kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce?  Przedszkolaki dowiedziały się ,że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Dzieci wykonały piękne jabłka z kolorowej wydzieranki.  Dzień Jabłka zakończył  jabłkowy akcent-wszyscy zjedli pyszne ciasto z jabłkami popijając świeżo wyciśniętym sokiem jabłkowym. Dziękujemy Sadom Matejka za przepyszne jabłuszka. Mamy nadzieję, że  taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia.Pamiętajmy:„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”